MANPET


BİLGİ
BİLGİ

MANPET | MADENİ YAĞLAR

Motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde asılı kalıp, film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da hareketi kolaylaştırılmasını sağlayarak sürtünme kayıplarını azaltarak tekerleklere daha fazla güç aktarılmasını sağlar. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartele indirmeye yardımcı olur.

Viskozite statik bir ölçümdür, yani bir akışkanın belirli koşullarda ve belirli bir andaki akışkanlığını ifade eder. Motor yağı viskozitesi, yağın belirtilen sıcaklıkta akma kolaylığını ifade eder. Teknik olarak ise; bir akışkanın katmanları arasında oluşan iç sürtünme sonucu akışı engelleyen direnç olarak da açıklayabiliriz.

Araçların teknolojisi ve çalışma prensibi içerisinde yağ sirkülasyonu önemlidir ve belirli miktarda yağ, özellikle motor kısmında aracın çalışması için gereklidir. Motorun çalışması için gerekli olan bu yağ seviyesinin eksilmesi önceden fark edilemezse araçta yatak sarması diye adlandırılan bir problem ortaya çıkabilir.

  • Motorun segman, ana ve sibop yataklarında ya da pistonunda oluşan aşınmalar, motorun yanma odasında yağın yanmasına sebep olur. Bu nedenle motorda yağ eksilmesi olur.
  • Motorda bulunan emme subab yataklarının aşınması, karbüratörün yağı emerek yağ yakmasına neden olabilir.
  • Çizilmiş veya aşınmış gömlek ve silindirlerin iç yüzleri motorun yağ yakmasına sebep olur.

Buna benzer nedenler motor yağında eksilmeye neden olur.

Sormak istediğiniz her türlü soru veya bize ulaşmak için.